5 sekretów szczęścia

5 sekretów szczęściaSzczęście – to za tym gonimy, do tego dążymy, tego szukamy, to jest nasz ostateczny cel w życiu. Ale czy tak naprawdę wiemy, o co nam tak właściwie chodzi? Co trzeba zrobić, żeby być szczęśliwym? I czym tak naprawdę jest szczęście, skoro dla każdego oznacza coś innego? Jakie są jego sekrety? Żeby to zrozumieć, trzeba rozłożyć szczęście na czynniki pierwsze i przypatrzeć się mu bliżej:

 

Sekret 1 –  Szczęście ma różne poziomy. Możesz być mniej lub bardziej szczęśliwy/a.

Szczęście nie jest tylko i wyłącznie stanem euforii a tak zwykle je sobie wyobrażamy. Jeśli poczucie szczęścia ograniczymy wyłącznie do tego stanu, będziemy niezadowoleni i sfrustrowani jeśli tego stanu nie będziemy doświadczać. Kiedy coś się wydarza, zwykle ma zarówno złe jak i dobre strony. Na przykład możemy być nieszczęśliwi z powodu wypadku, który się przydarzył, ale możemy cieszyć się z tego, że w nim nie ucierpieliśmy. Kiedy musimy podjąć jakąś decyzję, wybieramy to, co nas zadowala, nawet jeśli miałoby to być „mniejsze zło”. Z kolei kiedy udaje nam się zrealizować jakieś marzenie – czujemy się jak w niebie. Poziomy szczęścia są zatem różne.

Sekret 2 – Istnieją różne rodzaje szczęścia

Istnieją miliony powodów do szczęścia, dla ułatwienia podzielmy je na kategorie:

1. Szczęście zmysłowe – to uczucie przyjemności, która nas ogarnia kiedy coś widzimy, słyszymy, czegoś dotykamy, smakujemy, lub czujemy miły zapach. Oczywiście dla każdego będzie to coś innego.

2. Szczęście wynikające z działania i ukończenia czegoś – rozwiązanie problemu, ukończenie ważnego projektu, zaspokojenie swojej ciekawości, zrozumienie czegoś, wygrana w grze, dążenie do a w końcu osiągnięcie celu – te wszystkie rzeczy również przynoszą nam poczucie szczęścia.

3. Szczęście wynikające z poczucia jedności – obojętnie czy zatopimy się w ulubionej muzyce, doświadczymy poczucia jedności z naturą czy z drugim człowiekiem – poczucie harmonii i wynikające z niego spokój i radość to nic innego jak czyste szczęście.

4. Szczęście wynikające ze szczęścia innych – kiedy inna osoba doświadcza któregoś z powyższych rodzajów szczęścia, my również możemy pośrednio je odczuć. Hawajskie przysłowie brzmi – „jeśli chcesz być szczęśliwy, trzymaj ze szczęśliwymi ludźmi„.

5. Szczęście reaktywne – tego rodzaju szczęścia doświadczamy najczęściej, to nasze wyuczone reakcje na określone sytuacje, warunki, wydarzenia i zachowania. Pewne rzeczy sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi, bo nauczyliśmy się reagować na nie szczęściem. Nasze szczęście zależy wtedy od tego co nam się przydarza i dzieje się wokół nas – kiedy te rzeczy się nie wydarzają, nie mamy powodów do szczęścia. Możemy więc tylko czekać aż stanie się coś, co nas uszczęśliwi.

6. Szczęście proaktywne – to szczęście, za które odpowiadasz Ty, a nie wydarzenia zewnętrzne. Z tym związany jest kolejny sekret.

Sekret 3 – Szczęście to wybór.

Jakkolwiek absurdalnie by to nie brzmiało, w każdej chwili możesz wybrać, że będziesz szczęśliwy/a. Nie ma to nic wspólnego z udawaniem i okłamywaniem siebie. Kiedy zauważysz, że rozpamiętujesz jakieś przykre wspomnienia, możesz świadomie skierować swoją uwagę na wspomnienia miłe i przyjemne. Kiedy masz negatywne myśli, możesz zastępować je pozytywnymi, koncentrować się na jasnej stronie medalu, każde „na pewno nie” przekuwać w „a co jeśli?”. Większość nieszczęść i krzywd tak naprawdę wyrządzamy sobie sami, bo to nie sytuacje sprawiają, że jesteśmy nieszczęśliwi, tylko co sami sobie na ich temat mówimy (czyli nasza interpretacja). Zmiana nawyków będzie wiązała się z dyskomfortem i pewnym wysiłkiem, ale co z tego? Każda mała kropelka szczęścia polepsza nasze zdrowie, relacje z ludźmi i stwarza nowe możliwości pomagania sobie i innym.

Sekret 4 – Możesz być szczęśliwy/a tylko w chwili obecnej.

Czy można być szczęśliwym wczoraj albo jutro? Owszem, możesz odczuwać szczęście z powodu wczorajszych wydarzeń, bo wspomnienia istnieją teraz. Możesz być również szczęśliwy/a z powodu tego, co wydarzy się jutro, bo oczekiwania również istnieją teraz. A zatem szczęście możesz odczuwać tylko TERAZ. To działa też w drugą stronę, jeśli w tym momencie Twoja uwaga, wspomnienia i oczekiwania są owładnięte strachem, złością, urazą, żalem czy krytyką, nietrudno być nieszczęśliwym. Ale masz wybór. To co sprawia, że ten wybór jest trudny, to nasze nawyki, ale nad nawykami można pracować. Porzuć także iluzję, że dopóki nie będziesz miał/a tego czy tamtego (spokoju, pieniędzy, przyjaźni, miłości itp.) nie będziesz szczęśliwy/a. Nie będziesz, bo nie zamierzasz, Twoja decyzja.

Sekret 5 – Nie musisz być szczęśliwy/a.

„Chcieć to najgorsza rzecz, jaką można chcieć”. Edward Stachura, mój ukochany pisarz w prostych słowach potrafił wyrazić tak wiele. Usilne pragnienie czegokolwiek jest podstawową przyczyną cierpienia. Cierpimy, bo chcielibyśmy żeby było inaczej, niż jest. Rezygnacja z dążenia do szczęścia może paradoksalnie utorować nam drogę do niego i pojawi się ono w naszym życiu samorzutnie. Największym sekretem szczęścia jest to, że szczęście nie jest czymś, co możesz znaleźć, zdobyć czy nabyć, szczęście jest czymś, co może Ci się przydarzyć, jeśli usuniesz przeszkody.

Te 5 sekretów szczęścia nie wyczerpują oczywiście wszystkiego, co ze szczęściem jest związane, ale mogą być pewną wskazówką. A jakie Wy macie sposoby na szczęście? Podzielcie się w komentarzach :)

 

Edyta Halicka

W opaciu o artykuł Serge’a Kahili Kinga „The Secret of Happiness„.